Курс "MEET YOUR NEWBORN"

Опануй 30 практичних навичок догляду за новонародженим та збережи 1МЛН своїх нервових клітин в перший місяць

Дізнайся все про перші 30 днів життя малюка за 2 години: без страху нашкодити, безсонних ночей в паніці та постійних візитів до педіатра.

Avatar 1 Avatar 2 Avatar 3 Avatar 4
4.8 / 104 відгуки
Автор: Татьяна Бойко - Лікар, педіатр з понад 10-річним стажем практики. Мама 3-х дітей
980 грн.
2750 грн.
знижка 64%
Курси > Курс "MEET YOUR NEWBORN" > Урок 10. Все про жовтяницю та методи лікування

Урок 10. Все про жовтяницю та методи лікування

Що ви навчитесь на цьому уроці:

Причини появи - чому виникає і як довго триває

Норма чи патологія - як розрізнити небезпечні прояви

Методи лікування - сучасні підходи до терапії жовтяниці

Про що даний урок

Це заняття буде присвячене фізіологічній жовтяниці. Це один з транзиторних станів. Ви пам'ятаєте, коли колір шкіри немовляти змінюється з яскраво-червоного на жовтоватий? Нам з вами потрібно розібратися, чому це відбувається і що з цим робити.

Звідки береться жовтяниця?

Справа у тому, що у маляти, яке живе внутрішньоутробно, є певний тип гемоглобіну, називається він гемоглобін F (фетальний). І у немовляти, яке народилося, починає вироблятися новий гемоглобін - гемоглобін A (Adult). Цей фетальний гемоглобін розпадається, і в процесі його розпаду звільняється так званий непрямий більрубін. Цей непрямий більрубін циркулює організмом немовляти і зв'язується з альбумінами.

Процес трохи складний, перед вами є картинки для того, щоб легше його зрозуміти, але зрозуміти нам важливо, щоб зрозуміти, де ми можемо втручатися, а де не варто.

Що стається далі?

Після того, як він зв'язався з альбуміном, він потрапляє до печінки і там зв'язується ще з глюкороновою кислотою і перетворюється на прямий білірубін. І цей уже прямий білірубін виділяється сечею та калом.

Ви будете бачити в аналізах: загальний білірубін, прямий білірубін, непрямий білірубін. І ось цей непрямий - це той, який не з'єднався ні з якими білками, сам собою циркулює і легко проникає в мозок.

Так ось, проблема в тому, що якщо ось цього непрямого, який ні з чим не поєднався, занадто багато (більше 200 мкромоль на літр), то він може чинити токсичний, пригнічуючий вплив на клітини мозку. Саме цього ми і боїмося, саме за цим ми і стежимо і намагаємося якомога швидше його вивести з організму в тому випадку, якщо він раптом починає перевищувати ці 200 мкромоль на літр.

Так ось, гемоглобіну у нас було дуже багато і він весь має розпастися, відповідно, непрямого білірубіну у нас теж утворюється багато, він весь повинен вивестися. Але біда: печінка ще не зріла і так швидко не встигає зв'язувати його та виводити.

І тому той білірубін, який накопичується в крові, забезпечує нам жовтувате забарвлення шкіри та слизових, і ми отримуємо так звану фізіологічну жовтяницю.

Фізіологічна жовтяниця: що важливо знати

Фізіологічна жовтяниця - це явище, з яким важливо знати, коли ми вважаємо її фізіологічною.

На відміну від фізіологічної, у нас бувають так звані патологічні жовтяниці. З фізіологічною жовтяницею ми нічого не робимо, ми просто чекаємо, поки печінка буде здатна зв'язати та вивести новий білірубін, що розпався.

Особливості фізіологічної жовтяниці

*Фізіологічна жовтяниця з'являється не раніше 36 годин життя. Тобто, якщо у вас немовля народилося сьогодні, і сьогодні з'явилася жовтяниця - вона не фізіологічна. Вона в будь-якому разі патологічна. Фізіологічна жовтяниця - це не раніше 36 годин, тобто півтори доби має пройти.

Далі, жовтувате забарвлення не спускається нижче рівня пупка. Голова жовта, тулуб - жовтий, але ніжки - не жовті. Якщо жовтяниця спускається нижче рівня пупка, це означає, що її рівень вищий за допустимий. А допустимий наш рівень - 205 мкмоль/л.

Педіатри, які не мають можливості прямо заглянути в організм, в аналіз крові та побачити рівень білірубіну, використовують так звану шкалу Крамера. Вона перед вами. Насправді, рівень жовтуватого забарвлення може бути трохи нижче, для того, щоб сказати, що жовтяниця наближається до 205 мкромолів на літр. Але ми вважаємо, що якщо нижче рівня пупка, то вже потрібно хвилюватися та перевірити рівень білірубіну. Тобто, шкала Крамера потрібна для орієнтування.

Фактори, які сприяють виникненню фізіологічної жовтяниці

У нас є фактори, які сприяють виникненню фізіологічних жовтяниць:

  • асфіксія під час пологів
  • внутрішньоутробні інфекції
  • конфлікти крові матері та дитини
  • спадкові гемолітичні анемії.

Однак, навіть якщо нічого з цього у вас немає, то фізіологічна жовтяниця все одно може бути. За статистикою, вона зустрічається у 70% новонароджених.

Цікаво, що дефіцит рідини призводить до зворотнього всмоктування білірубіну. Тобто, він вже виділився в кишечник, але всмоктується назад і затримується в організмі. Тому достатнє грудне вигодовування грає свою роль у зниженні рівня фізіологічної жовтяниці.

Методи визначення рівня білірубіну

Які ми маємо методи визначення рівня білірубіну? Передусім, це візуальна шкала Крамера*. Ось по ній ми зрозуміли, що хвилюватись не потрібно - жовтяниця на рівні допустимого.

Читати далі

Автор курсу

Лікар, педіатр з понад 10-річним стажем практики. Мама 3-х дітей
  • Лікар-педіатр. Мати трьох дітей. Автор популярного блогу для батьків.
  • Практикуючий лікар-педіатр з більш ніж 10-річним досвідом роботи.
  • Мама трьох дітей різного віку, що дозволяє їй розуміти батьків з різними потребами та викликами.
  • Автор блогу в Instagram, який допомагає більш ніж 300 000 батьків знайти відповіді на питання щодо здоров'я та розвитку дітей.
  • Засновниця навчального проекту для молодих мам, створеного на основі досвіду 50 000 лікарських прийомів.

Курс "MEET YOUR NEWBORN"

980 грн.
2750 грн.
Знижка 64%
Отримати доступ

Цей курс включає:

10 уроків
120 хвилин
Online
Доступ до матеріалів назавжди
Початковий
Відеозапис
Українська