Курс "MEET YOUR NEWBORN"
Опануй 30 практичних навичок догляду за новонародженим та збережи 1МЛН своїх нервових клітин в перший місяць
Дізнайся все про перші 30 днів життя малюка за 2 години: без страху нашкодити, безсонних ночей в паніці та постійних візитів до педіатра.




Урок 5. Як налагодити здоровий режим сну і неспання
Природні ритми - як зрозуміти біоритми новонародженого
Тривалість неспання - скільки малюк може бодрствувати без перевтоми
Допомога зі сном - 5 перевірених способів допомогти заснути
Про що даний урок
Режим новонародженої дитини
Привіт, друзі. У цій частині заняття ми поговоримо про режим новонародженої дитини, тобто малюка у перший місяць життя.
Дуже важливо "вловити" цей ритм, за яким живе малюк, та пристосуватись до нього. Це дуже легко, ви знаєте, якщо ви правильно вловили ритм танцю, то вас далі все пішло дуже гармонійно. Та якщо ви не зрозуміли, який він, то весь час все не так.
Ритм дуже простий: малюк бадьорить, їсть, спить. Давайте для спрощення почнемо з того, що він бадьорить і спить. Бадьорить, потім спить. Знов бадьорить. Знов спить. Тривалість бадьорості у малюка першого місяця становить від 20 до 50 хвилин. І іноді так складається, що все небадьорості зайнято їжею, тобто ваш малюк прокинувся, наприклад, покакав, ви його помили, після цього ви його приклали до грудей, він поїв і знову заснув. Поки він їв, він заснув, і вам здається, що він взагалі не бадьорить, він тільки їсть і спить. Але насправді, поки він їсть, він не спить.
У цьому віці у малюка немає церкадних ритмів*. Це ті ритми, які змушують вас вставати вранці та лягати спати вночі. У малюка цих ритмів немає, у нього немає вироблення мелатоніну поки що, тому що саме мелатонін відповідає за циркадний ритм. Відповідно, ось ця періодичність, про яку ми говоримо, від 20 до 50 хвилин небадьорості, потім спить, вона стосується і ночі в тому числі. Тобто, малюк і вночі може бадьорити від 20 до 50 хвилин, але оскільки він у цей час зазвичай їсть, то ви можете це не помічати. Але за фактом він там бадьорить, і це норма.
Якщо ви годуєте малюка грудьми, то він отримує мелатонін разом із вашим молоком і швидше пристосується до звичайного ритму життя, коли вночі він спить, а вдень він більше бадьорить. Однак, повноцінне своє вироблення мелатоніну у нього почнеться приблизно в кінці другого місяця життя. Тобто, будьте до цього готові. Не хвилюйтесь, якщо ваш малюк не спить уночі до години, це норма.
Взагалі, чому такий ритм, чому короткі періоди небадьорості і після них сон? Тому що нервова система малюка ще не здатна сприймати велике навантаження. Із зростанням його нервова система буде...
Розвиток і режим сну у немовлят
*Розвиток немовляти поступово призводить до зміни його режиму сну. Важливо бути морально готовими до цього. Можливо, ви мріяли про те, що малюк буде спати та їсти без перерв до кінця першого місяця. Однак він перестає це робити. Деякі діти перестають так робити вже через два тижні. І виявляється, що ось вчора все неспання було зайняте їжею, а сьогодні вони поїли і хочуть щось ще. А ви поки що не знаєте, що їм запропонувати.
Підготовка до взаємодії з малюком
Потрібно бути готовими почати взаємодію* з малюком у той момент, коли його час на спання виросте достатньо, що він буде готовий щось робити ще, окрім як їсти. З іншого боку, чому у нас переривається сон? Саме тому, що малюк має знову поїсти, та його нервовій системі тепер потрібне навантаження. Він отримав навантаження, відпочив, отримав достатню кількість відпочинку, прокинувся.
Норми тривалості сну
Тривальність снів у дітей в цьому віці дуже різна. Вона може бути десь 4 години, а може бути і 15-тихвилинний сон. І те, і те є нормою. Не лякайтесь, все залежить від того, скільки часу потрібно нервовій системі для того, щоб відпочити. Якщо вона вже відпочила і малюк вже виспався, значить, так ви повинні почати з ним знову бадьоро взаємодіяти.
Тактика взаємодії
Тут часто виникає питання: "як ось щойно він поїв, він заснув, через 15 хвилин прокинувся, що з ним робити?" Почніть з ним взаємодіяти, так як ми говорили. Візьміть на ручки, поговоріть з ним, роздягніть, проведіть гігієнічні процедури, знову щось йому розкажіть, погладьте. Так непомітно пройдуть ваші півгодини і вам знову треба буде спати. У цьому віці зазвичай потрібно допомагати малюкові заснути.
Заснування малюка
Бувають ситуації, коли малюки засинають на гру, і тоді коли ця історія про "їв-спав-їв-спав" виглядає зрозумілою. Він сам заснув на грудях, по суті, це була ваша допомога. Але якщо він, наприклад, поїв на початку наспання (це зайняло 20 хвилин), а він запланував собі "гуляти" 50 хвилин (умовно запланував, тобто його нервова система здатна "гуляти" протягом години), то потім після того, як він поїв, ви займаєтеся чимось із малюком і показуєте йому навколишній простір, ви з ним розмовляєте, ви даєте йому якийсь вплив на світ.