Курс "Повноцінний раціон"
7 днів до здорового харчування без підрахунку калорій, заборон та дієт
Покрокова система харчування для жінок, які хочуть знизити вагу, відновити енергію та покращити самопочуття без голодувань та жорстких дієт. ⚡ Отримай швидкі та практичні рекомендації від дипломованого нутріціолога




Урок 5. Вітаміни та мінерали
Природні джерела вітамінів - дізнаєшся які продукти містять необхідні мікроелементи
Правила засвоєння - зрозумієш як правильно поєднувати продукти
Ознаки дефіциту - навчишся розпізнавати нестачу важливих елементів
Про що даний урок
Вітаміни для нас є незамінними сполуками, які людині абсолютно необхідні і повинні щодня надходити в організм з їжею. Вітаміни - це мікронутрієнти, біологічно активні речовини рослинного і тваринного походження. Вони необхідні для протікання всіх життєважливих реакцій, біохімічних та фізіологічних процесів живих організмів. Вітаміни проявляють свою активність у маленьких кількостях, але при недостатньому їх надходженні вже проявляються специфічні патологічні стани, які небезпечні для здоров'я людини.
Вітаміни хоч і не є будівельним матеріалом для органів і тканин, але вони так само абсолютно необхідні для їх побудови, тобто виконують пластичну функцію. Вітаміни хоч і не є джерелом енергії, але для її утворення вони необхідні. Утворення енергії неможливе без вітамінів. В організмі вітаміни не синтезуються, за виключенням деяких, які синтезує кишкова мікрофлора, тому вони повинні надходити в організм з їжею щоденно.
Водорозчинні та жиророзчинні вітаміни
Водорозчинні вітаміни не накопичуються в організмі. До них відносяться вітаміни групи В та вітамін С. До групи В входять вітаміни В1, В2, В3, В5, В6, В7, В9 та В12, а вітамін С. Вітамін В12 становить виключення, оскільки на деякий час він може накопичуватись в організмі.
До жиророзчинних вітамінів відносяться вітаміни D, Е та К. Вони накопичуються в печінці та жировій тканині. Вітаміни групи В практично у всій їжі. Вітаміну С дуже багато у шипшині, ацеролі, смородині, ківі, петрушці, перці, обліписі. Також велика кількість вітаміну C міститься у цитрусових, включаючи шкірку цитрусових.
Жиророзчинні вітаміни
Жиророзчинні вітамини можна знайти як у тваринній, так і у рослинній їжі. Наприклад, вітамін D, який відомий багатьом, є необхідним для формування кісткової тканини, сприяє м'язовому тонусу, підвищує імунітет за рахунок підвищення вироблення протизапальних речовин. Вітамін D можна знайти в рибі.
Вітаміни в харчуванні
У молочних продуктах, яйцях, морепродуктах, грибах, тофу, є рекомендація щодо нормального рівня вітаміну D в крові, який складає 40-60 нг на мл. Вітамін К регулює згортання крові, забезпечує нормальний розвиток скелету в дітей та підлітків, а також захищає від остеопорозу. Шукаємо в зелених овочах, спаржі, яйцях, молочних продуктах та інших продуктах, необхідних для підтримки нормального зору вітамін А, який є антиоксидантом і грає важливу роль у попередженні захворювань серця та артерій. Він міститься в печінці, м'ясі птиці, цибулі, картоплі, зеленій листовій овочі.
Наступний антиоксидант із жиророзчинних вітамінів - це вітамін Е, який відповідає за здоров'я клітинної мембрани. Він захищає еритроцити від дії оксидантів, покращує циркуляцію крові по органах і тканинах. Шукаємо в горіхах, насінні, зелених овочах, м'ясі, оливках, нерафінованих рослинних оліях, жирній рибі та інших продуктах.
Водорозчинні вітаміни групи Б є абсолютно необхідними для нормального протікання всіх біологічних процесів, підтримки нормальної роботи нервових клітин, участі в процесах утворення енергії, детоксикації та виведенні токсичних речовин. Вони необхідні для синтезу статевих гормонів, для засвоєння магнію, а також утворення колагену та синтезу гемоглобіну.
Вітамін С є головним антиоксидантом серед водорозчинних вітамінів, зміцнює судини, забезпечує нормальний розвиток сполучної тканини. Для синтезу колагену дуже потрібен вітамін С, який ми можемо знайти в шипшині, обліписі, цитрусових, зелених овочах, перці, чорній смородині.
Мінерали
Мінерали є обов'язковими біологічно-активними речовинами, які необхідні для нормального функціонування організму. Вони є структурними елементами наших тканин, входять до складу м'яких тканин, лімфи, зубів, кісток, м'язів, нервів, гормонів. Наприклад, йод є одним з мінералів, які є важливими для правильного функціонування організму.