Курс "Екскурсія у світ гормонів"
Як стабілізувати гормони і ЗАБУТИ про втому, зайву вагу та перепади настрою
Практичний курс для тих, хто хоче відновити природну енергійність, легкість тіла та емоційну стабільність без складних схем та виснажливих дієт
Урок 1. Як гормони керують твоїм самопочуттям та вагою
Чому постійно втомлена - основні причини втоми та набору ваги
Які гормони найважливіші - як вони впливають на енергію та вагу
З чого почати відновлення - покрокова система повернення до здоров'я
Про що даний урок
Це перше вступне заняття дуже важливого і об'ємного блоку про гормони, який, на мою думку, є одним з найважливіших на курсі. Адже гормони - це наш еліксир молодості, наш настрій, наш тонус, наша краса, наш темперамент, наша енергія і дуже-дуже багато чого ще.
Гормональна система
Гормональна система науковою мовою називається ендокринна. Зараз вона вже називається нейроендокринною, тому що вона дуже тісно пов'язана з нашою нервовою системою і дуже сильно керується головним мозком та нейромедіаторами: дофаміном, серотоніном, окситоцином і так далі. Тобто деякі гормони можуть працювати і як гормони, і як нейромедіатори. Настільки ці дві системи взаємопов'язані, і одна без одної не можуть ефективно існувати.
Що таке гормони?
Гормони - це біологічно активні речовини. Їх назва походить від грецького слова "гормао" - рухати, збуджувати. І дійсно, гормони вмикають, запускають, регулюють безліч біохімічних, метаболічних, нейроендокринних функцій в нашому організмі. Саме вони забезпечують нам оптимальний обмін речовин: різних речовин і нейромедіаторів, білків, жирів, вуглеводів і вітамінів, певною мірою мінералів. Все це також пов'язано з гормональною системою.
Роль гормонів в організмі
Гормони забезпечують нам гомеостаз - баланс, рівновагу між різними функціями, органами, системами, рідинами, тканинами і так далі. Тому що наш організм - це не щось стале, не якась константа. Це динамічний організм, в якому постійно відбуваються різні процеси на різних рівнях. Вони всі повинні між собою комунікувати і злагоджуватись. І саме нейроендокринна система має функцію злагодження.
Коли ми гормонально і нейроендокринно здорові, то наш гормональний фон злагоджений, він нам забезпечує всі плюси і не створює проблем. Коли наш гормональний фон розбалансований, то рівновага і метаболізм на всіх рівнях страждають. Часто можна почути від людей: "У мене стався гормональний збій. У мене все розсипалось. Мабуть, у мене порушені гормони". Тому що коли "летить" гормональна система, навіть трошки, це відчувається.
Вплив гормонів на людину
Людина відчуває, що в неї все ніби починає зрушуватись балансом, і саме гормони дуже сильно впливають на нашу зовнішність, на наш характер, роблять нас такими, як ми є. Нашими темпераментами, нашими реакціями, психологічними настроями та станом набагато більше керують гормони, ніж наші психологічні установки, виховання тощо.
Я завжди приводжу таку яскраву картину: коли ви, наприклад, зранку встаєте у сірий зимовий день, вам треба рано вставати, у вас немає настрою, вам треба їхати на роботу на громадському транспорті на інший бік міста, погода погана, настрій поганий. У вас немає сил, у вас немає енергії, навіть колір обличчя буде якийсь сірий.
І зовсім інша справа, коли вам треба встати, наприклад, о 5 ранку, тому що ви летите на Мальдіви і вам треба в аеропорт. У вас буде зовсім інший рівень енергії, зовсім різний тонус, зовсім різне сприйняття ситуації.
Або, наприклад, ви їдете на батьківські збори до дитини, де ви знаєте, що її будуть там сварити. Ви стоїте в заторі, у вас купа проблем вдома і на роботі, у вас є особисті проблеми, вас болить голова. Як ви зреагуєте, якщо вам, наприклад, хтось підріже?
І інша ситуація: ви виспались, сходили на масаж, зробили зачіску, макіяж, і ви їдете, наприклад, на побачення. Хтось вам підрізав, або ви їдете в гості до друзів, і знаєте, що ви там розслабитесь, чудово проведете час. Вам хтось підрізав, ви ж не будете вже так гостро реагувати, скоріш за все, ви сприймете це набагато позитивніше.
Саме так і працює нейроендокринна система, тобто і гормональні, і нервові реакції в нас різні, і вони залежать дійсно від нашого рівня гормонів, від вродженого темпераменту і від цього балансу.
Основні функції гормонів
Їх дуже-дуже багато, абсолютно всі органи та системи тою чи іншою мірою залежні від гормонального статусу. Гормони суттєво впливають і на темперамент, і на настрій, на комунікацію, на збереження молодості, енергії.
Основні їх функції:
- Метаболізм, обмін речовин
- Гендер і репродукція
Саме жіночі гормони, естрогени, прогестерон роблять жінку жінкою.