Курс "Екскурсія у світ гормонів"
Як стабілізувати гормони і ЗАБУТИ про втому, зайву вагу та перепади настрою
Практичний курс для тих, хто хоче відновити природну енергійність, легкість тіла та емоційну стабільність без складних схем та виснажливих дієт
Урок 12. Як налаштувати сон та відновлення для молодості
Чому важливий мелатонін - вплив на красу та здоров'я
Що заважає відновленню - фактори порушення синтезу гормонів
Як покращити якість сну - система налаштування гормонів сну
Про що даний урок
Це продовження уроку про гормони молодості. В першій частині я розповіла про DHEA-S (деґідроепіандростерон сульфат), а в цій частині я хочу розповісти про ще два гормони молодості - це соматотропін і мелатонін. Розглянемо, як саме вони впливають на наш організм, і як порушення їх рівня впливає на загальний стан здоров'я.
У попередній частині я пояснила, що ми не відчуваємо конкретних ознак зниження рівня мелатоніну або соматотропіну, але ми відчуваємо, що сил стає менше, організм відновлюється гірше, самопочуття погіршується, а настрій теж стає гіршим. Це все є ознаками старіння і погіршення загального стану здоров'я.
Соматотропін
Почну з гормону росту, який також називається соматотропін. Цей гормон живить тіло, тому його ще називають гормоном молодості. Саме він дає можливість організму відновитись. Соматотропін синтезується гіпофізом в мозку. Синтез гормону росту починається ще внутрішньоутробно. Найбільше його в організмі в пубертатному віці, коли організм найбільш інтенсивно росте. Протягом життя його рівень поступово знижується, що корелює з фізіологічним процесом старіння.
В принципі, в людей він знижується з віком в будь-якому випадку, і відповідно, здатність до відновлення також знижується. Синтез соматотропного гормону падає приблизно на 50% кожні 7 років. Тобто, кожні 7 років ми вдвічі гірше відновлюємось.
Уявіть собі, якщо сюди ще додати фактори, якими ми самостійно знижуємо синтез гормону росту, то ми не в два рази гірше будемо відновлюватись, а в три чи п'ять чи в 10 разів.
Біологічна роль соматотропіна:
- відновлення організму
- синтез білків, в тому числі імунних (тобто імунітет також не буде адекватним без гормону росту)
- спалювання жиру
- побудова м'язів (тобто композиція тіла)
- регуляція локального поділу клітин (тобто захист від онкології)
- вироблення енергії
- підтримка стану судин
- утилізація тригліцеридів і аполіпопротеїну А (тобто зменшення серцево-судинних ризиків, атеросклерозу)
- підтримка кісток
- затримка натрію та води
- антагонізм інсуліну (тобто протидія інсуліновій резистентності)
Інсулінорезистентність та гормон росту
Інсулінорезистентність тісно пов'язана із гормоном росту. Саме тому при інсулінорезистентності важливо добре спати. Якщо інсулін підвищує процент жиру та знижує кількість м'язів, то гормон росту діє навпаки - він поліпшує нашу фігуру. Гормон росту зменшує кількість жиру, спалює його, та підвищує синтез м'язів і кількість м'язів. Тобто, він діє на користь нашого тіла.
Регуляція гормону росту
Дія гормону росту опосередковується інсуліноподібним фактором росту один (ІФР-1). Це такий "виконавець на місцях": гіпофіз дає команду гормоном росту, а виконує цю команду ІФР-1.
Є два основних механізми регуляції гормону росту:
- Порушення синтезу гормону росту. Це може бути викликано генетичною нечутливістю, коли через вроджену мутацію рецепторів гормону росту в людей виникає карликовість. Це лікується штучним введенням гормону росту.
- Перевищення норми гормону росту. Це може бути зумовлено пухлинами, які виділяють гормон росту - соматотропіномами. Виникає тяжке захворювання - акромегалія. Вона має характерну картину: в дорослій людині ростуть кістки черепа, збільшуються риси обличчя, виникають метаболічні порушення та діабет.
Вплив гормону росту на дітей та підлітків
Дефіцит гормону росту може бути або генетичний, або віковий. Якщо дитина з дитинства веде неправильний спосіб життя (наприклад, не виспавшись, живе в поганих умовах), то у неї буде нижчий зріст, зменшена кількість м'язів, збільшена кількість жиру, погіршення стану кісток та судин.
Підліток, у якого повинен бути найбільший, найактивніший і найвищий за життя синтез гормону росту, якщо не досипає, сидить по ночах за гаджетами, грає в комп'ютерні ігри, то це вже позначиться на його розвитку, зрості, конституції тіла, метаболізмі, кістках. У підлітка буде поганий зріст, погане відновлення, зниження як рівня енергії, так і якості та тривалості життя. Тому в такий важливий пубертатний період треба за цим слідкувати.
Регуляція рівня гормону росту
Регуляція рівня гормону росту відбувається за рахунок нервової системи і за рахунок периферичних тканин-мішеней.