Курс "Екскурсія у світ гормонів"
Як стабілізувати гормони і ЗАБУТИ про втому, зайву вагу та перепади настрою
Практичний курс для тих, хто хоче відновити природну енергійність, легкість тіла та емоційну стабільність без складних схем та виснажливих дієт
Урок 2. Як відновити енергію через налаштування щитовидки
Що руйнує щитовидку - основні фактори впливу на гормони щитовидки
Які аналізи здавати - необхідний мінімум для діагностики проблем
Які вітаміни працюють - добавки, що реально допомагають щитовидці
Про що даний урок
Я хочу розпочати детальний розгляд гормональної системи саме зі щитоподібної залози та її гормонів, які називаються тиреоїдні гормони. Ця назва походить від латинського слова "тироїд", що означає "щитоподібний", від слова "щит" - "захист". І дійсно, наша щитоподібна залоза - це свого роду щит, який забезпечує обмін речовин та захищає нас від різних негараздів.
Основні функції щитоподібної залози
- Виділення тиреоїдних гормонів, основні з яких - це трийодтиронін та тетрайодтиронін.
- Забезпечення метаболізму білків, жирів, вуглеводів.
- Перетворення продуктів, які ми їмо, на енергію.
- Забезпечення енергетичних потреб організму, які ми вже безпосередньо використовуємо на свою життєдіяльність.
Важливість тиреоїдних гормонів
Рецептори до тиреоїдних гормонів містяться в усіх клітинах, тканинах, структурах. Тобто, вони діють як кнопка "ввімкнути". Щитоподібні гормони - це свого роду струм або електроенергія для наших органів і систем. Вони працюють як кнопка "ввімкнути" і запускають активний перебіг біохімічних реакцій.
Коли їх недостатньо, є проблеми із щитоподібною залозою, відповідно, ніхто не натискає кнопку "ввімкнути", і людина входить в енергодефіцит. У неї починають збоїти, буксувати численні обмінні і біохімічні процеси.
Тиреоїдні гормони дають нам енергію. Вони керують енергетичним статусом, вони дають нам метаболізм, і достатній рівень гормонів щитоподібної залози є за порукою ефективного обміну речовин.
Якщо взяти на приклад двох людей, які однаково харчуються, але одна струнка, тоненька і спортивна, а друга - товста, набрякла, постійно втомлена, то вони будуть відрізнятись за функцією щитоподібної залози, за кількістю гормонів і за чутливістю тканин до них.
Вплив на інтелект
Тиреоїдні гормони і йод забезпечують інтелектуальний розвиток ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. Тому дефіцит йоду під час внутрішньоутробного періоду та в дитинстві призводить до зниження когнітивної функції, або навіть до кретинізму - тяжкої розумової відсталості з повною втратою працездатності, соціалізації в тяжких випадках дефіциту.
Вплив тироїдних гормонів на здоров'я людини
Значення тироїдних гормонів для здоров'я
Недостатність йоду - це дуже серйозне питання, не тільки з точки зору здоров'я кожної конкретної людини, але й з точки зору здоров'я нації в цілому. Тироїдні гормони забезпечують нам теплообмін, завдяки якому ми почуваємо себе комфортно і можемо пристосовуватися до температури, здатні зігрівати себе, продукувати тепло. Часто дефіцит тироїдних гормонів, або гіпотиреоз, характеризується мерзлякуватістю.
Вплив на біохімію організму
Тироїдні гормони впливають на синтез ДНК. Після зв'язування з ядерними рецепторами, вони стимулюють їх активність, запускають поділ і оновлення клітин, транскрипцію ДНК. Тобто, вони керують всією біохімією і розвитком нашого організму.
Вплив на репродуктивну систему
Тироїдні гормони дуже сильно впливають на репродуктивну систему, на статеві гормони. Є рецептори до тироїдних гормонів і в жіночій репродуктивній системі (в яєчниках, молочних залозах), і в чоловічій репродуктивній системі (в яєчках).
Вироблення тироїдних гормонів
Самі гормони виробляються по принципу зворотного зв'язку. Виробляє їх щитоподібна залоза, але цим процесом керує мозок – гіпоталамус, гіпофіз, який ділиться на дві частини. Вони виділяють спеціальні речовини, зокрема, тиротропний гормон (ТТГ) – гормон, який "живить" щитоподібну залозу. Тобто, тиротропний гормон в мозку виділяється, стимулює щитоподібну залозу, і вона виділяє нам гормони, які вже безпосередньо зв'язуються з рецепторами в різних клітинах і тканинах і запускають нашу біохімію.
Це також керується по принципу зворотнього зв'язку. Тобто, якщо гормонів достатньо, ТТГ буде на нормальному рівні. Якщо їх мало, ТТГ буде підвищуватись, щоб організм "нагнав" більше гормонів. Якщо дуже багато гормонів (тиреотоксикоз, гіпертиреоз), то ТТГ буде критично знижуватись, тому що і так дуже багато гормонів, навіщо ще додатково щось стимулювати.
Вплив на репродуктивну функцію
Статус тироїдних гормонів впливає на репродуктивну функцію, на менструації, на здатність до зачаття, до розмноження, на сперматогенез, на лібідо і у жінок, і у чоловіків. Для жінок дуже важливі йодтироїдні гормони в контексті молочної залози. Це дуже важливо, тому що там часто відбуваються певні процеси. Вплив тироїдних гормонів на вагітність дуже сильно впливає на інтелектуальний потенціал.