Курс "Створи свою психологічну гру: від ідеї до продажів"
Як за 2 тижні створити власну трансформаційну гру з нуля та отримати перші 200$+ пасивного доходу
Покрокова система створення власної психологічної гри: без досвіду, без великих вкладень та без ризику зіпсувати репутацію




Урок 15. Як захистити свою гру від копіювання
Юридичний захист - як оформити авторське право
Документація - які документи потрібно підготувати
Захист від копіювання - як захистити свій продукт
Про що даний урок
Зараз ми поговоримо про оформлення авторського права на гру. Обов'язково рекомендую вам це зробити, навіть це можна зробити ще до того, як гра вийде з руки. Або, якщо вам вже зручніше, то після того, як ви отримали повністю комплект гри.
Чому це важливо?
Рекомендую таке зробити, щоб захистити свою гру від крадіжок, від того, що хтось її буде використовувати не так, як вам хочеться, а хтось почне її продавати. Якщо у вас буде оформлене авторське право, тоді ви зможете довести та врятувати ваш продукт, вашу розробку.
Як це робиться?
Це робиться не складно, дуже просто. Є у нас сайт ukrpatent.org.ua - це наша державна організація, Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій. Вони знаходяться в Києві. На сайті є різноманітні заяви, які вам треба просто скачати, заповнити. Можна заповнити в електронному вигляді або від руки, якщо роздрукуєте.
Поняття авторського права в Україні
Єдиний момент: у нас в Україні немає такого поняття як трансформаційна гра та метафоричні карти. Є у нас просто авторське право, тоді право реєструється на літературний текст. Це - інструкція і всі текстові картки, якщо вони у вас є. І окремо реєструється право на зображення. Це можуть бути метафоричні карти, а також оформлення самої гри, оформлення цих самих карток і поля гри.
Якщо вам дуже складно спочатку оформити правильно заяву, можна скористатися послугою юриста, який спеціалізується на оформленні авторського права. Він вам допоможе. Або зателефонуйте на сайті - там є телефони, і вони вам допоможуть, як правильно це зробити.
Заяву можна відправити укрпоштою заказним листом з повідомленням або в електронному вигляді. Комплект гри відправляти не потрібно, просто роздруковуємо. Крім заяви, якщо це літературний текст, ми оформлюємо це все: просто роздруковуємо інструкцію, текстові картки. А якщо це зображення, то роздруковуємо в кольоровому вигляді на листі А4 поле і дизайн карток.
Процес реєстрації авторського права
1. Розміщуємо, роздруковуємо, заповнюємо.
2. Ідемо в Ощадбанк, оплачуємо.
Орієнтовна вартість - 450 грн. Зверніть увагу: перед оплатою рекомендовано зателефонувати та уточнити, чи не змінилися реквізити або вартість. Іноді на сайті можуть бути вказані старі ціни.
Усі документи ми складаємо в паперову папку. Якщо відправляємо поштою, додаємо всі чеки та роздруковану заяву. Відправляємо через Укрпошту за адресою, яка вказана на екрані, заказним листом з повідомленням.
Отримання відгуку
Як тільки вони отримають ваші документи, вам прийде повідомлення про це. Можна зателефонувати їм - вони скажуть, чи все в порядку з документами. Якщо все добре, вони беруть вашу заяву в роботу. Через місяць-два вони вам зателефонують або відправлять на пошту сертифікат з Держреєстру, що ви є автором такого-то продукту.
Якщо вони знайдуть помилки в документах або щось буде оформлено неправильно, скажуть, що потрібно переробити або переписати.
Електронне оформлення
Зараз, коли почалася війна, вони дещо спростили систему. Можна відправити в електронному вигляді, але прикріпити також скріні всіх оплат. Не обов'язково відправляти повністю папку з усіма картками. Їх можна зробити так, щоб вони в Photoshop були, наприклад, по шість-сім штук на одному листі.
Це все робиться дуже легко, але це важливо зробити, щоб вашу роботу не вкрали. Дуже часто чую від колег, що хтось придбав їхню колоду метафоричних карт, відсканував і продає в електронному вигляді. А доказати нічого не можуть, бо немає оформленого авторського права. Таким чином, вони втрачають свій продукт, на який витратили багато часу, знань і коштів.
Що можна зробити з порушниками
Єдиний момент: доказати щось можна і отримати компенсацію лише тоді, коли людина на цьому заробляє. Якщо вона використовує ваші матеріали для презентації або викладає в мережі вільний доступ, ви можете лише написати їй попередження, що так і так, це захищено авторським правом.