Курс "Харчування та обмін речовин"
Як за 9 днів навчитися правильно харчуватися та позбутися зайвої ваги
/без виснажливий дієт
/без підрахунку калорій
/без почуття провини.....
Покрокова система налаштування здорового травлення, яка допоможе забути про здуття, важкість та постійні думки про їжу.




Урок 1. Психологічні аспекти харчування
Що постійно провокує зриви - дізнаєшся справжні причини переїдання і як з ними працювати
Як харчуватися без почуття провини - створюєш здорові відносини з їжею та своїм тілом
Вчимося розуміти тіло - як розпізнати істинний голод та емоційне переїдання
Про що даний урок
Це перший урок блоку про спосіб життя, зокрема про харчування. Харчування є невід'ємним компонентом здорового або нездорового способу життя. Харчування - це те, що відбувається з нами щодня, протягом всього життя, мінімум два-три рази на день, а у когось і більше. Тому ми не можемо випускати з уваги їжу як дуже суттєвий фактор здоров'я, або навпаки - негативного впливу на стан здоров'я.
Психологічні аспекти харчування
В цій першій лекції, перш ніж ми перейдемо до технічних, інформаційних, чисто практичних моментів і відповіді на питання: що їсти, що не їсти, чого їсти більше, чого їсти менше, які продукти корисні, які шкідливі, і пошуку для себе ідеального харчування (якого не існує), я хочу в першу чергу обговорити психологічні аспекти харчування.
Вони є тим наріжним каменем, об який часто порушується взагалі сама ідея і мета правильно харчуватись. Більшість людей в принципі розуміє, як правильно харчуватись: що треба їсти більше овочів, зелені, свіжих продуктів, а що менше - фастфуду, солодкого, картоплі фрі і так далі. Але, на жаль, не всі можуть це втілити, тому що є психологічні аспекти, які нам це заважають.
Незалежно від того, скільки людина теоретично освічує себе в цьому питанні, якщо вона психологічно не може реалізувати ці рекомендації, ніякого сенсу з цього не буде. Або втілення цих рекомендацій буде для неї дуже великим навантаженням.
Здорове харчування: система, а не набір продуктів
Як організувати для себе здорове харчування? Ідеальної або універсальної дієти не існує. Харчування - це не набір продуктів, це скоріше система звичок і патернів харчової поведінки.
Наші патерни харчової поведінки, здорові або нездорові, базуються на нашому психологічному стані, на нашому дитинстві, на нашому відчутті безпеки, вмінні себе заспокоювати, знижувати стрес, тривожність іншими методами, не тільки їжею, а також на нашому почутті комфорту, любові, відносинах з собою, своїм тілом. Це не просто про їжу, тому психологічний стан і розлади харчової поведінки мають потужний вплив на харчування, особливо якщо в людини нездорова харчова поведінка.
Здорове харчування та психіка
Не залежно від того, скільки їй говорити про те, що їсти та що не їсти, людина не може дотримуватись цих правил. Вона може слідувати їм певний тимчасовий період, втім, після цього вона стресує, нервує, знову відбуваються зриви і все повертається на те, з чого починали. Здорове харчування вимагає, в першу чергу, здорової психіки та здорового ставлення до їжі. Здорове відношення до їжі може бути побудоване лише на фоні здорових відносин з собою і зі своїм тілом. Тому, я хочу про це поговорити більш детально.
Потреби їжі
Які взагалі потреби їжі? Це, в першу чергу, потреба в енергії. Це потреба в вітамінах, мінералах, білках, жирах, вуглеводах. Тобто, це, суто, забезпечення метаболічних фізіологічних процесів. Це також сенсорна стимуляція.
Коли ми їмо, ми не просто споживаємо продукти, ми задіюємо свої всі сенсорні системи: нюхову, смакову, візуальну. Ми бачимо їжу, сервірування. Відчуваємо татильність, адже їжа має різну температуру, різні текстури. Є щось там хрустке, щось м'яке, суфле, скоринка і так далі. Всі наші сенсорні системи залучуються у прийом їжі.
Є також соціальна функція їжі. Ми разом купуємо продукти, готуємо, збираємо гостей. Самі ходимо в гості, ходимо в кафе. Всі свята, тією чи іншою мірою, вони пов'язані з певними харчовими традиціями, ритуалами. Ми спілкуємось в Інстаграмі, викладаємо що ми їмо, навіть ведемо блоги про їжу. Це дійсно велика соціальна тема.
Їжа – це також гедоністичне отримання задоволення і це нормально і прекрасно, якщо ви отримуєте від їжі задоволення. Не нормально і не прекрасно, коли їжа - це єдине джерело задоволення в вашому житті. Тоді починаються проблеми.
Психологічна функція їжі полягає в тому, щоб задовольнити потребу в заспокоєнні, любові, задоволенні. Це, в принципі, нормальна функція їжі, тому що люди - це соціальні істоти. Але коли їжа є єдиним методом заспокоїтись, отримати якесь задоволення, позитивні емоції, відчути себе в безпеці, комфортно - то це вже стає проблемою. Людина повинна вміти по-різному задовольняти свої потреби. А коли їжа - це єдиний метод, то...