Курс "Харчування та обмін речовин"
Як за 9 днів навчитися правильно харчуватися та позбутися зайвої ваги
/без виснажливий дієт
/без підрахунку калорій
/без почуття провини.....
Покрокова система налаштування здорового травлення, яка допоможе забути про здуття, важкість та постійні думки про їжу.




Урок 9. Як контролювати потяг до їжі
Звідки береться тяга до солодкого - зрозумієш справжні причини переїдання
Як контролювати апетит - отримаєш практичні інструменти для боротьби з тягою
Які солодощі можна - як обрати здорові альтернативи шкідливим десертам
Про що даний урок
Усі зрозуміють, що треба обирати складні вуглеводи з низьким середнім глікемічним індексом, їсти все хороше, не їсти все погане. І всі, в принципі, це чудово розуміють. Але як це втілити практично, коли людину тягне на солодке і вона переїдає вуглеводи?
Тяга до солодкого - це не тому, що вона не розуміє, що це шкідливо, а тому, що вона не може подолати свій потяг до солодощів, до високовуглеводної їжі. Скільки б не гризла броколі, а кроасан або шоколадку все одно хочеться.
Тому я хочу окремим блоком розглянути причини потягу до солодкого.
Причини потягу до солодкого
Потяг до солодкого є здоровим, еволюційно обумовленим, тому що раніше у людей шанси померти від голоду, неурожаю, засухи були набагато вищі, ніж наші шанси зараз померти від ожиріння, діабету, метаболічного синдрому.
Цивілізація дуже змінилась, а наш організм не змінився. Він був пристосований до виживання в умовах голоду, а не в умовах надлишку їжі. Звичайно, коли наш організм зустрічає щось солодке, висококалорійне, він хоче з'їсти цього якомога більше, тому що саме ця їжа врятує його від імовірної, високо імовірної в минулі часи, голодної смерті.
Так що це нормально. Що може посилювати потяг до солодкого?
- Стрес. У стані стресу ми хочемо розслабитися, отримати задоволення, знизити рівень кортизолу, активізувати підсвідому парасимпатичну нервову систему. Для цього нам треба набити шлунок, підняти рівень цукру, тоді наш кортизол трошки знижується. Цукор піднімається під час стресу, і інсулін піднімається, і це провокує знову ж таки падіння цукру, компенсаторне, і потяг до їжі, голод.
- Дефіцит задоволення, емоцій, вражень і різноманіття. Це теж причина потягу до солодощів, коли люди плутають емоційний голод і фізичний голод. Коли в нас одноманітне життя, нам не вистачає якихось вражень, руху, стосунків, романтики, любові, в тому числі прийняття, ми можемо часто це замінювати солодким, щоб хоч якось отримати це задоволення, емоції і різноманіття, нехай воно буде хоча б на нашій тарілці з десертами.
Також потяг до солодкого провокує.
Причини підвищеного апетиту
Коли ми не споживаємо достатньо білків, жирів, нутрієнтів, наш організм нам сигналізує про недостатність поживних речовин. Він, якби каже: "Піди знайди максимально поживну, калорійну їжу, тому що ти голодний".
Зриви у дієтах
Людина, коли вона не отримує достатньо поживних речовин, часто зривається з дієти. І зривається вона не на броколі чи відварний рис, а на солодке. Це також еволюційно запрограмовано. Недобір по складним вуглеводам також буде провокувати потяг до солодкого, до простих вуглеводів, і переїдання ними.
Проблеми з дисципліною
Зриви відбуваються тому, що постійно тримати себе в силі волі, в дисципліні, якщо це збереження біохімічного балансу організму, довго неможливо. Все одно людина або зірветься, або вона буде жити в постійній напрузі. Ця постійна напруга буде піднімати цукор з інсуліном, дефіцит магнію, хрому, мікроелементів, вітамінів групи Б.
Дефіцит мікроелементів
Таке бажання "шліфанути" з чимось, заїсти після повноцінного прийому їжі, часто є наслідком дефіциту мікроелементів, жирів, вітамінів групи Б.
Ацидоз
Ацидоз, тобто надмірне накопичення молочної кислоти, також може провокувати потяг до солодкого. Адже глюкоза необхідна для виведення молочної кислоти – на одну молекулу молочної кислоти треба шість молекул глюкози для виведення. Таким чином, коли ми багато тренуємося, наступного дня після тренування виникає дике бажання з'їсти солодке.
Інсулінорезистентність
Коли вже існує в людини інсулінорезистентність, зайва вага, підвищений цукор в крові, цукор в крові піднімає інсулін, і інсулін вже сам по собі потребує їжі. Він підвищує апетит, сприяє набору і утриманню ваги.
Кандидоз
Кандидоз і порушення мікрофлори також можуть провокувати потяг до солодошів.
Що робити?
Відповідно, що ми можемо зробити, щоб вгамувати цей потяг до солодкого? Хоча повністю його позбутися, скоріш за все, буде важко. Тому що, все ж таки, це нормально хотіти з'їсти щось солодке, а не, скажімо, відварну сочовицю. Хоча і такий рівень просвітлення в принципі досяжний, якщо працювати над собою. Але, скажімо так: під час стресу, напруження, ви все одно, скоріш за все, захочете круасана, а не салату.