Курс "Як зберегти молодість та енергію"
Як уповільнити старіння та зберегти енергію після 30+
Практичний курс для тих, кому за 30+, хто хоче залишатися молодим та здоровим, без дорогих процедур та виснажливих дієт




Урок 7. Звідки береться життєва енергія і чому її стає менше з віком
Енергетичні станції організму - як працюють твої природні джерела енергії
Генетичний потенціал - як максимально використати свій енергетичний ресурс
Правила збереження енергії - план підтримки високого рівня бадьорост
Про що даний урок
Сьогодні я хочу розглянути дуже цікаву, корисну і дієву, але достатньо складну тему - мітохондрії. Можливо, хтось вже чув це слово. Або, можливо, ви навіть і не чули, тому що ця інформація достатньо нова. Але вона дуже важлива в контексті здоров'я, довголіття, якості життя та збереження молодості та енергійності.
Що таке мітохондрії?
Мітохондрії - це маленькі органели, що містяться в кожній клітині нашого тіла. Вони мають енергетичну функцію. Тобто саме вони перетворюють ту їжу, яку ми отримали з харчування, перетравили, і разом з киснем з током крові вона потрапляє в клітини. І їжа перетворюється в енергію саме в мітохондріях. Тобто це наші енергетичні станції, енергогенератори, наші акумулятори.
Від якості цих акумуляторів, якості роботи мітохондрії, залежить, наскільки нашому організму взагалі буде вистачати енергії абсолютно на всі процеси: на весь наш метаболізм, на всю нашу життєдіяльність, нервову, фізичну діяльність і так далі. Ми прекрасно розуміємо, що якщо в нас є навіть суперпотужний новий дорогий ноутбук або iPhone, якщо там немає акумулятора або він сів, то ніякого сенсу з цієї сучасної техніки ми не отримуємо і ніякої діяльності не буде. Так само і без мітохондрій не можуть відбуватись наші процеси життєдіяльності.
Мітохондрії займають чверть маси клітини і 10% маси всього нашого тіла. Тобто це десята частина нас - це мітохондрії. Для довгожителів характерні потужні мітохондрії, які мають здатність зливатись в одну велику мітохондрію.
І дійсно, ми помічаємо, що здорові люди, довгожителі, успішні люди зазвичай достатньо енергійні. І навіть у поважному віці, я думаю, що в кожного з вас є бабуся, родичка або знайома сусідка, яка, будучи на 70-80 років, їздить в магазин на велосипеді, обробляє свій город, радіє життю, спілкується. Тобто вона живе дуже активним життям.
Але є знайомі, родичі (сподіваюсь, це не ви), яким там 25-30 років, а вони постійно скаржаться на втому, знесилення, дефіцит енергії. Їм хочеться поспати, хочеться відпочити...
Мітохондріяльний резерв
Мітохондріальний резерв в певній мірі пов'язаний із функцією мітохондрії. Він передається виключно по жіночій лінії: після запліднення яйцеклітини мітохондрії сперматозоїда гинуть. Таким чином, лише жінка може передати своєму потомству такий енергетичний потенціал. Тому, чоловіки, хто дивиться, я вам рекомендую обирати енергійних жінок, щоб вони передали вашим дітям здорові, сильні мітохондрії.
Чому нам потрібна енергія мітохондрій?
Мітохондрії виробляють енергію для всіх метаболічних процесів, для обміну речовин, для нервової діяльності. Ця енергія потрібна для того, щоб ми могли думати, працювати, спілкуватись, радіти життю. Адже депресія характеризується зниженням енергії - один з основних симптомів і проявів депресії це дефіцит енергії і небажання щось робити, апатія.
Енергія потрібна і для роботи м'язів, для термогенезу, адже наші м'язи та жирова тканина виділяють тепло, що зігріває нас. Вона важлива для імунної функції, гормональної, репродуктивної. Сперматозоїди містять мітохондрії для руху яйцеклітини. Яєчники також потребують достатньо потужних мітохондрій для того, щоб продукувати менструальний цикл, яйцеклітини, вагітність, пологову діяльність. Це серйозна фізична робота - вигодовування, виховування потомства, це також енергомісці процеси. Кажу вам точно, бо я зараз в декреті, тут треба сила і енергія.
Детоксикація - це теж дуже енергомісцій процес, який потребує і багато енергії, і багато кофакторів, про які ми пізніше поговоримо.
Мітохондрії і старіння
Мітохондрії і старіння напряму пов'язані, тому що саме рівень енергії, висока енергійність, бадьорість вона і характеризує, і завжди в нас асоціюється з молодою, здоровою людиною. Якщо вам попросять описати здорову людину, молоду, ви точно скажете, що вона енергійна, що вона бадьора, що вона в тонусі. А що і дає цю енергію, бадьорість? Мітохондрії, їх робота. І зниження рівня енергії - це характерна ознака і старості, і депресії, і будь-яка хвороба в нас часто починається і супроводжується саме дефіцитом енергії. Процеси відновлення та поділу клітин - вони є енергомісткими і з віком вони звичайно сповільнюються.